W OBECNYCH CZASACH, KIEDY SŁOWO EKOLOGIA POJAWIA SIĘ NA KAŻDYM KROKU, A DBANIE O ŚRODOWISKO ZACZĘŁO BYĆ NIEODŁĄCZNĄ CZĘŚCIĄ NASZEGO ŻYCIA, WARTO ZASTANOWIĆ SIĘ, JAK MY SAMI MOŻEMY PRZYCZYNIĆ SIĘ DO OCHRONY PRZYRODY. CO KOLNA 4 MA DO ZAOFEROWANIA POD TYM WZGLĘDEM?

 

Przede wszystkim elewacja wykonana jest z przyjaznych środowisku okładzin ceramicznych, należących do grupy produktów ekologicznych, przyjaznych dla środowiska.

Dodatkowo, w domach obecny jest system rekuperacji ciepła, czyli energooszczędna metoda wentylacji pomieszczeń. Z budynku wyciągane jest zanieczyszczone i zużyte powietrze, a dostarczane jest świeże, przefiltrowane z kurzu i zanieczyszczeń. Powietrze jest pobierane z pomieszczeń, które generują najwięcej zanieczyszczeń (kuchnia, łazienka), a wdmuchiwane do tych, w których przebywasz najczęściej (salon, sypialnia).

 

SMOG ZOSTAWMY ZA DRZWIAMI NASZEGO DOMU

 

W wyniku działania tego systemu w domu przez całą dobę we wszystkich pomieszczeniach występuje świeże powietrze o niskiej zawartości dwutlenku węgla i wilgoci oraz zanieczyszczeń i smogu. Skład powietrza w rekuperowanym pomieszczeniu nie zmienia się, bez względu na porę dnia i roku, nawet przy zamkniętych oknach oraz pomimo obecności ludzi, którzy są największymi producentami dwutlenku węgla.

Schemat sytemu rekuperacji

CO DAJE REKUPERACJA?

 

Ogranicza zapotrzebowanie energetyczne budynku zapewniając przy tym stałą wentylację pomieszczeń. Powietrze w budynku jest oczyszczone i przefiltrowane. Otrzymujemy więc świeże powietrze, bez stosowania dodatkowych systemów oczyszczaczy powietrza. Co istotne, system działa niezależnie od zewnętrznych warunków atmosferycznych i zasadniczo nie wymaga ingerencji użytkownika (poza okresowymi przeglądami serwisowymi).

Dodatkowym profitem ze stosowania systemu rekuperacji jest oszczędność na kosztach eksploatacji domu. Odzyskiwanie energii wyciąganych gazów, w celu dalszego jej wykorzystania stosuje się aby zmniejszyć zużycie energii oraz utrzymać stabilną temperaturę wnętrz. W momencie, w którym zaciągane powietrze jest zimne – następuje ogrzanie go energią  oddawanego z budynku ciepłego powietrza. To daje oszczędności na ogrzewaniu.

Nie musimy przy tym martwić się o zużycie prądu, gdyż system rekuperacji jest niezwykle oszczędny.

 

FILTRY ANTYSMOGOWE

 

Dodatkowo, poza powyższym systemem, istnieje również możliwość instalacji w domach filtrów przeciw smogowych.